X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
.:Welcome To ParenThesis:. Persian & Professional Journalist Weblog
  جست و جوی واژگان
   
   
     
..

a

..
a

 

رومینا
» رومینا کوچولوی ما

دانش ارتباطات
» محمد حسین فیروزی و تکنولوژی تلفن همراه

مرکز تحقیقات و مطالعات رسانه ای
» وابسته به روزنامه همشهری

مدیا نیوز
» پایگاه اطلاع رسانی حوزه رسانه و علوم ارتباطات

دوازده هزار روزنامه آنلاین دنیا
» لینک روزنامه های آنلاین

از اینجا به ...
» وب نوشت های علی جعفری

دکتر فرزان سجودی
» دکترای زبان شناسی

روزنامه نگار
» یادداشتهای عباس مشکوه رضوی

سوسه
» یادداشتهای طنز مهدی نصیری

رسانه ها و آزادی اطلاعات
» وب سایت شخصی دکتر نمک دوست تهرانی

روزنامه آنلاین
» یکهزار روزنامه از سراسر دنیا

باغ بزرگ
» یادداشتهای روزنامه نگاری عیسی محمدی

امید جهانشاهی
» رسانه نگاری و مدیریت رسانه

صفر
» یادداشتهای سمیرا سامانی

ارتباطات دات کام
» وب نوشت های سید علی موسوی

نگاه یک پزشک
» نگاه علیرضا مجیدی به دنیای پزشکی ُاینترنت

روابط عمومی در مطبوعات
» وبلاگ روابط عمومی روزنامه قدس

دکتر یونس شکرخواه
» سایت رسمی دکتر یونس شکرخواه

روزنامه نگارنو
» روزنوشته‌های مصطفی قوانلو قاجار

خبر نویس
» ارتباطات روزنامه نگاری و ترجمه

علی اکبر قزوینی
» نوشتن سرنوشت من است

وبلاگوار
» وبلاگی بیشتر در مورد وبلاگ، ارتباطات و رسانه ها

دکتر محکی
» سایت شخصی دکتر علی اصغر محکی

دکتر عبدالرضا شاه محمدی
» مطالبی در باره علوم ارتباطات اجتماعی

پروفسور معتمدنژاد
» پدر علم نوین ارتباطلت ایران

دات
» وبلاگ تخصصی دکتر شکرخواه

سپیدار
» وبلاگ دکتر جعفری سهامیه

رو در رو
» وبلاگ دکتر احمد توکلی

مینی ژورنالیست
» چند یادداشت

خبرنگار
» وبلاگ تخصصی حمید ضیایی پرور

رسانه های بریتانیا
» لینک رسانه ها

اخبار ارتباطات
» مجموعه یادداشتهای روزنامه نگاری

مرکزمطالعات وتحقیقات رسانه ها
» مرکز تحقیقاتی روزنامه نگاری

 

385145


a

.

.

.


" انسان کامل هرگز ظهور نمی یابد ، چنین انسانی وجود ندارد . از این رو مجبوری انسانهای ناکامل را دوست بداری .تو با عشق خود اورا به انسان کاملی مبدل می سازی. "اوشو" --- امید ، دارویی است که شفا نمی دهد ولی درد را قابل تحمل تر می کند. "آشار" --- هدف زندگی دو چیز : آنچه را که می خواهیم بدست آوریم و سپس از آن لذت ببریم . "اسمیت" --- احمق نمی تواند همان درختی را ببیند که خردمند می بیند . "ویلیام بلیک" --- همه دلتنگی ها از دل نهادگی بر این عالم است. "مولانا" --- اگر اراده ای نباشد عشقی در کار نیست. "مهاتما گاندی" --- اگر ایمان خوب پرورش داده شود در برابر هر نومیدی مقاومت می کند. "پائلو کوئیلو" --- ما هنوز فرزندان الهی در تبعید هستیم. "جان براد شاو" --- آنکه پرنده نیست ، نباید بر پرتگاه آشیانه بسازد. "نیچه" --- از پشت عینک طلا ، دیدگان درخشش ندارند. "آناتول فرانس" --- دروغ مثال برف است که هر آن را بغلتانند بزرگ تر می شود. "مارتین لوتر" --- وظیفه حال را نباید به آینده واگذار کرد ، هر چند در آینده بهتر و بزرگ تر باشد. "ارنست تاویل" --- دنیا گلیست که گلبرگهایش خیالی و خارهایش حقیقی است. "سیلوا" --- ایمان دو نیمه است ، یک نیمه صبر و نیمه شکر. "پیامبر اسلام(ص)" --- اگر گوش داری بشنو و اگر زبان داری سکوت کن. "صائب تبریزی" --- هر کاری که تصمیم آن را بگیرید نصفش را انجام داده اید. "ابراهام لینکن" --- ابله ترین خلق کسی است که در حق دوست خود با دشمن تدبیر کند. "ابوسعید ابوالخیر" --- اگر یاد بگیرید که به مشکلات خود بخندید ، پس همیشه چیزی دارید که به آن بخندید. "لین کارول" --- هنر ، زیور بشر است و بشر زیور کیهان. "ناصر خسرو" --- اگر قضاوت بد نمی خواهی قضاوت بد نکن. "ژول ورن" --- تمام شان و عظمت انسان در فکر اوست. "پاسکال

 

1386,08,14

حق در هر جا که باشد مطبوعات هم آنجایند

" اطلاعات چیزی جز بازنمود واقعیت نیست" این مطلب را دکتر عباس حری در گفت و گو با " پرانتز" عنوان می کند و می افزاید : آنچه واقعیت را منعکس نکند یا تصویری دیگر از واقعیت ترسیم کند اطلاعات نیست بلکه باید آن را " شبه اطلاعات"  نامید.

رئیس انجمن ترویج علم ایران ضمن ارایه تعریفی از جامعه اطلاعاتی می گوید:  زمانی که ما از جامعه اطلاعاتی سخن می گوییم، منظورمان جامعه ای است که همه تصمیم گیریها و برنامه های آن مبتنی بر حقایق باشد. دکتر حریبدون اتکا بر اطلاعات، نمی توان به جامعه اطلاعاتی دست یافت هر چند که به جدیدترین ابزارهای ارتباطی و انتقال و داد و ستد اطلاعاتی مجهز باشد. به همین دلیل است که کسانی چون فرانک وبستر، که خود نظریه پرداز جامعه اطلاعاتی هستند، جامعه اطلاعاتی را پدیده ای آرمانی می دانند، یعنی چیزی که در حال حاضر مصداق یا ما به ازای خارجی ندارد ؛ ولی باید برای نیل به آن تلاش کرد. شرط گام نهادن و پیش رفتن در چنین مسیری آن است که جامعه همه بخشهای خود را بسیج کند. از خانواده تا مدرسه تا محل کار تا دانشگاه و حوزه فرهنگ، سیاست، اقتصاد و جز آن، باید به چنین سمت و سویی حرکت کند. جامعه باید به اطلاعات درست، محل دستیابی به آن، شیوه(های) دستیابی به آن، و از میان برداشتن موانع و تلاش در هموارسازی این راه بیندیشد.

معاون پژوهشی دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران اضافه می کند : اطلاعات، یعنی بازنمایی درست واقعیت از هرز رفتن ها، برنامه ریزیهای غیرواقع بینانه، آموزشهای بدون کار برد، سیاستهای اقتصادی نامطمئن و مانند آن جلوگیری می کند. بنابراین، برای نیل به جامعه اطلاعاتی، کل جامعه باید مسؤولیت بپذیرد. هیچ یک از آحاد حقیقی و حقوقی جامعه به تنهایی کافی نیست. در جامعه اطلاعاتی، جماعت در کلیتش حائز اهمیت است و خرد جمعی در این زمینه کارساز است. از نظر من جامعه مورچگان یا جامعه زنبورهای عسل، جامعه ای اطلاعاتی است، چون جمع است که وظیفه یکایک اعضا را تعیین می کند و بیان "یدا... مع الجماعه" ناظر بر این معناست.

مدیر مسوول مجله اطلاع ‌شناسی به نقش مطبوعات در جامعه اشاره می کند و می گوید : مطبوعات زبان مردم اند. رسالت مطبوعات واداشتن صاحبان وظیفه و مسؤولیت به رعایت جانب حق و انصاف است. حق در هر جانب که باشد در مطبوعات آنجایند و جانبداری از ناحق جایگاه آنها نیست.

مولف کتاب" اطلاع‌رسانی ؛ نظام‌ها و فرایندها“، تصریح می کند : توسعه دانش محوری، که بخشی از وظایف نشر به معنای عام و تمامی وظیفه مطبوعات به عنوان زبان گویای مردم است فقط موکول به آگاهاندن مردم از جریانهای اجتماعی است و آگاهی و اطلاع، به معنای بازنمایی واقعیت است. مطبوعات هرگاه بخواهند رسالت دانش محوری خود را ایفا کنند باید آنچه را که هست بدان گونه که هست منعکس کنند. نه کوچک نمایی اطلاع رسانی است و نه بزرگ نمایی. واقع نمایی عین اطلاع رسانی است و اطلاع رسانی و آگاهی بخشی وظیفه عمده مطبوعات است. آگاه کردن مسؤولان از خواستهای مردم و آگاه کردن مردم از عملکرد مسؤولان باید کانون توجه مطبوعات باشد.


درباره دکتر حری :

آقای دکتر عباس حرّی؛ رئیس انجمن ترویج علم ایران و دکتری علم اطلاع‌ رسانی از دانشگاه کیس آمریکاست.    ایشان علاوه بر این معاون پژوهشی دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران ،مدیر مسئول مجله اطلاع ‌شناسی ،عضو هیات تحریریه مجلات روان‌شناسی و علوم تربیتی؛ پل فیروزه ؛ و کتابداری و مؤلف چندین کتاب از جمله کتاب‌های: ”اطلاع‌رسانی: نظام‌ها و فرایندها“، ”اطلاع‌رسانی: نگرش‌ها و پژوهش‌ها“، و ”آیین نگارش علمی“می باشد. سال گذشته انجمن مفاخر فرهنگی آیین بزرگداشتی را به بهانه هفتادمین سالروز تولد ایشان برگزار کرد.

 

 

نظرات و پیشنهادات [23]

جواد صبوحی


 
   
a

a

aa

.

 

Copyright 2005-2006 ParenThesis  By Javad Sabouhi - Powered By BLOGSKY.COM - Design & Code By Ali Erfanian          

d