X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
.:Welcome To ParenThesis:. Persian & Professional Journalist Weblog
  جست و جوی واژگان
   
   
     
..

a

..
a

 

رومینا
» رومینا کوچولوی ما

دانش ارتباطات
» محمد حسین فیروزی و تکنولوژی تلفن همراه

مرکز تحقیقات و مطالعات رسانه ای
» وابسته به روزنامه همشهری

مدیا نیوز
» پایگاه اطلاع رسانی حوزه رسانه و علوم ارتباطات

دوازده هزار روزنامه آنلاین دنیا
» لینک روزنامه های آنلاین

از اینجا به ...
» وب نوشت های علی جعفری

دکتر فرزان سجودی
» دکترای زبان شناسی

روزنامه نگار
» یادداشتهای عباس مشکوه رضوی

سوسه
» یادداشتهای طنز مهدی نصیری

رسانه ها و آزادی اطلاعات
» وب سایت شخصی دکتر نمک دوست تهرانی

روزنامه آنلاین
» یکهزار روزنامه از سراسر دنیا

باغ بزرگ
» یادداشتهای روزنامه نگاری عیسی محمدی

امید جهانشاهی
» رسانه نگاری و مدیریت رسانه

صفر
» یادداشتهای سمیرا سامانی

ارتباطات دات کام
» وب نوشت های سید علی موسوی

نگاه یک پزشک
» نگاه علیرضا مجیدی به دنیای پزشکی ُاینترنت

روابط عمومی در مطبوعات
» وبلاگ روابط عمومی روزنامه قدس

دکتر یونس شکرخواه
» سایت رسمی دکتر یونس شکرخواه

روزنامه نگارنو
» روزنوشته‌های مصطفی قوانلو قاجار

خبر نویس
» ارتباطات روزنامه نگاری و ترجمه

علی اکبر قزوینی
» نوشتن سرنوشت من است

وبلاگوار
» وبلاگی بیشتر در مورد وبلاگ، ارتباطات و رسانه ها

دکتر محکی
» سایت شخصی دکتر علی اصغر محکی

دکتر عبدالرضا شاه محمدی
» مطالبی در باره علوم ارتباطات اجتماعی

پروفسور معتمدنژاد
» پدر علم نوین ارتباطلت ایران

دات
» وبلاگ تخصصی دکتر شکرخواه

سپیدار
» وبلاگ دکتر جعفری سهامیه

رو در رو
» وبلاگ دکتر احمد توکلی

مینی ژورنالیست
» چند یادداشت

خبرنگار
» وبلاگ تخصصی حمید ضیایی پرور

رسانه های بریتانیا
» لینک رسانه ها

اخبار ارتباطات
» مجموعه یادداشتهای روزنامه نگاری

مرکزمطالعات وتحقیقات رسانه ها
» مرکز تحقیقاتی روزنامه نگاری

 

385145


a

.

.

.


" انسان کامل هرگز ظهور نمی یابد ، چنین انسانی وجود ندارد . از این رو مجبوری انسانهای ناکامل را دوست بداری .تو با عشق خود اورا به انسان کاملی مبدل می سازی. "اوشو" --- امید ، دارویی است که شفا نمی دهد ولی درد را قابل تحمل تر می کند. "آشار" --- هدف زندگی دو چیز : آنچه را که می خواهیم بدست آوریم و سپس از آن لذت ببریم . "اسمیت" --- احمق نمی تواند همان درختی را ببیند که خردمند می بیند . "ویلیام بلیک" --- همه دلتنگی ها از دل نهادگی بر این عالم است. "مولانا" --- اگر اراده ای نباشد عشقی در کار نیست. "مهاتما گاندی" --- اگر ایمان خوب پرورش داده شود در برابر هر نومیدی مقاومت می کند. "پائلو کوئیلو" --- ما هنوز فرزندان الهی در تبعید هستیم. "جان براد شاو" --- آنکه پرنده نیست ، نباید بر پرتگاه آشیانه بسازد. "نیچه" --- از پشت عینک طلا ، دیدگان درخشش ندارند. "آناتول فرانس" --- دروغ مثال برف است که هر آن را بغلتانند بزرگ تر می شود. "مارتین لوتر" --- وظیفه حال را نباید به آینده واگذار کرد ، هر چند در آینده بهتر و بزرگ تر باشد. "ارنست تاویل" --- دنیا گلیست که گلبرگهایش خیالی و خارهایش حقیقی است. "سیلوا" --- ایمان دو نیمه است ، یک نیمه صبر و نیمه شکر. "پیامبر اسلام(ص)" --- اگر گوش داری بشنو و اگر زبان داری سکوت کن. "صائب تبریزی" --- هر کاری که تصمیم آن را بگیرید نصفش را انجام داده اید. "ابراهام لینکن" --- ابله ترین خلق کسی است که در حق دوست خود با دشمن تدبیر کند. "ابوسعید ابوالخیر" --- اگر یاد بگیرید که به مشکلات خود بخندید ، پس همیشه چیزی دارید که به آن بخندید. "لین کارول" --- هنر ، زیور بشر است و بشر زیور کیهان. "ناصر خسرو" --- اگر قضاوت بد نمی خواهی قضاوت بد نکن. "ژول ورن" --- تمام شان و عظمت انسان در فکر اوست. "پاسکال

 

1391,02,24

دیگر کبوتر هزار دیناری هم یاکریم نمی خواند!

جواد صبوحی : سالهای 84 یا 85 بود که ظهوریان، مدیرکل وقت مطبوعات و خبرگزاری های داخلی از ضابطه مند شدن کارت های خبرنگاری ارشاد خبر می داد. کارتهایی که معلوم نبود چند خبرنگار آنها را در جیب دارند و چرا خبرنگارانی که سالها دود تحریریه ها را خورده و در این فضا استخوان ترکانده اند حتی روی آن را هم ندیده اند. در همان گفت و گوی که ذکر آن رفت مدیرکل وقت مطبوعات و خبرگزاری های داخلی با تاکید چند باره اش به اینکه برای هر فردی کارت خبرنگاری صادر نمی شود، گفته بود  و اینکه افراد باید به لحاظ حرفه ای از سوابق مطبوعاتی لازم برخوردار بوده و همچنین عملکردشان در انتشار اخبار، مناسب اخلاق حرفه ای باشد.

از همان سالها و حتی شاید قبل از آن وقتی " صحفی " ؛ معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد اطلاع نداشتن از آمار دقیق خبرنگاران کشور را یک معضل می دانست ؛ به لحاظ چتر گسترده حمایتی و البته نظارتی دولت و البته معاونت مطبوعاتی آن از روزنامه نگاران طیف گسترده ای از علاقه مندان به جرگه حرفه خبرنگاری پیوستند.

چند سال بعد و پس از آنکه محمد جعفر محمد زاده با سوابقی همچون تدریس روزنامه‌ نگاری و ارتباطات ، معاونت شبکه جام جم، مدیر مسوولی و سردبیری برخی از نشریات، عضویت در شورای اطلاع‌ رسانی دولت راهی اداره کل مطبوعات داخلی شد و بر کرسی مدیریت آن تکیه زد گمان آن می رفت مسایل و مشکلاتی که سالها بر قامت حرفه روزنامه نگاری سایه انداخته بود به مدد مفاهیم پرطمطراق وی و اقداماتی همچون دیدار با بزرگان علم روزنامه نگاری و یا بازدید دوره ای از مطبوعات  - که برای اولین بار او مبدع آن بود - از میان برداشته شود و برای نخستین بار با ارایه تعریفی دقیق و البته عمیق از این حرفه امکان حضور خبرنگاران غیرحرفه ای و به تعبیری " توصیه ای " به تحریریه ها از میان برود.گمان می رفت " سمان " ؛ که روزی در غیاب وی برای تنظیم قد ایکس های بی ضابطه روی میله های عجول نمودار جمعیتی خبرنگاران متولد شده بود جانی دوباره گیرد تا دیگر نیازی به خط و نشان کشیدن های پیاپی برای صاحبان این حرفه نباشد.گمان می رفت بخش و یا بخش هایی از پیش نویس آیین نامه کار حرفه ای روزنامه نگاری که برغم گذشت چهار سال از تدوین آن از سوی دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها و استادان روزنامه نگاری ، هنوز معطل تصویب نمایندگان ملت است ؛ بصورت آزمایشی اجرا شود. بویژه بخشی از آن که دولت را مکلف می کند ازحقوق حرفه ای، شرافت و منزلت روزنامه‌نگار حمایت کند.

چرا که دولت مکلف است برای حفظ شرافت و منزلت روزنامه ‌نگار و حرفه روزنامه نگاری پیش از همه اعتبار سازمان های رسانه ای و استقلال آنها را در انتخاب و بکارگیری پرسنل سازمان و بویژه روزنامه نگاران به رسمیت بشناسد مگر آنکه تصمیم گرفته باشد با گزینش روزنامه نگاران به تقویت جریان یکسویه اطلاعات دامن زند.

اظهار نظر اخیر معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد در خصوص خبرنگاران آنهم تنها چند روز پس از ابلاغ مصوبه هیئت دولت مبنی بر الزام خبرگزاری‌ها به درج منابع خبری که نظرات موافقان و مخالفان متعدد را در پی داشت از آن حیث قابل تامل است که عده ای معتقدند چنین تعابیری با تفاسیر پیشین این معاونت و آنچه پیش از آن در این خصوص مشاهده شده است همخوانی چندانی ندارد و در واقع معاونتی که سالهاست خود را متولی سامان دادن به هرم جمعیتی روزنامه نگاران و آموزش آنها دانسته و با گسیل نمودن انواع ابزارها و امکانات خویش حداقل در مقام ادعا کوشیده نبض اطلاعات جمعیتی اینان را در کنترل خود گیرد هنوز نتوانسته است فیلتری مطمئن برای تصفیه حضور " خبرنگار نماها" از این معرکه تعبیه کند و اینک با زدن نعل وارونه بکوشد خود را از قصور در تکلیفی که سالهاست عهده دار آن بوده مبرا جلوه دهد. اصلا آیا مرجعی دیگری را جز معاونت مطبوعاتی برای تعیین شاخص و شاقول طرازبندی اینکه چه کسی واجد نام حبرنگار است می توان سراغ گرفت؟

آنکه روزنامه نگاری کرده و یا روزنامه نگاری خوانده می داند آنها که از سر بیکاری گذرشان به این حرفه افتاده پیش از آنکه خود را برای دریافت مزایای پر منتی به آب و آتش بزنند چون در مقیاس توانمندی و لیاقت، سنجش می‌شوند، خود به‌خود از آن عرصه بیرون می‌روند. چنین فردی بخوبی می داند روزنامه نگاری یک حرفه است، اما روزنامه نگاری که خود را به حرفه اش محدود کند به احتمال زیاد خواهد فهمید که استعدادش چندان رشک برانگیز نیست ، زیرا دانشی است بی مشتری.با درک چنین مفهومی دیگر جایی برای عرض اندام او نیست چه آنکه وقتی در کوتاه ترین زمان در گرداب گاف های پیاپی خود گرفتار آمد راهی جز تلاش برای برون رفت از معرکه نمی یابد. در فرآیند حرفه ای که بیش از همه با دانش  و هنر در هم آمیخته نه روزنامه نگاران و نه مدیران توصیه ای رسانه از پایین ترین تا بالاترین رده هیچ یک تاب ماندن و ادامه کار را نخواهند داشت.

البته از سویی دیگر باید پذیرفت در فرصت و مجالی که سه هزار و دویست نشریه در حال انتشار  و 16 خبرگزاری رسمی و دهها سایت و پایگاه اطلاع‌رسانی اینترنتی برای فعالیت خبرنگاران و روزنامه نگاران فراهم آورده اند می توان عده معدودی را نیز سراغ گرفت که در پی تحقق انگیزه های دیگری به کار روزنامه نگاری مشغول شده اند.گروهی که گاه به توصیه مدیران رسانه ای میزی را در گوشه ای از تحریریه ها اشغال کرده اند ، گروهی که می دانند دیر یا زود به رسم دیرین زمانه و با بازی تکراری سیاست خواهند رفت و جای خود را به دیگری خواهند داد.

سخن پایانی آنکه یادمان نرود روزنامه نگار نیز برای آنکه روزی " آگهی " را  به جای " خبر " به خوردش ندهند ، برای آنکه روزی همچون بسیاری در چالش " نان و قلم " نماند و توان نقادی منصفانه خود را از کف ندهد؛ برای آنکه روزی در گلوگاه " نوشتن " و یا " ننوشتن" گرفتار نیاید منزلت حرفه ای خود را به هر بهایی به زیر سوال نمی برد. در قاموس روزنامه نگار متعهد ، نه کبوتر صد دیناری و نه کبوتر هزار دیناری هیچ کدام یاکریم نمی خواند!

 

نظرات و پیشنهادات [12]

جواد صبوحی


 
   
a

a

aa

.

 

Copyright 2005-2006 ParenThesis  By Javad Sabouhi - Powered By BLOGSKY.COM - Design & Code By Ali Erfanian          

d