X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
.:Welcome To ParenThesis:. Persian & Professional Journalist Weblog
  جست و جوی واژگان
   
   
     
..

a

..
a

 

رومینا
» رومینا کوچولوی ما

دانش ارتباطات
» محمد حسین فیروزی و تکنولوژی تلفن همراه

مرکز تحقیقات و مطالعات رسانه ای
» وابسته به روزنامه همشهری

مدیا نیوز
» پایگاه اطلاع رسانی حوزه رسانه و علوم ارتباطات

دوازده هزار روزنامه آنلاین دنیا
» لینک روزنامه های آنلاین

از اینجا به ...
» وب نوشت های علی جعفری

دکتر فرزان سجودی
» دکترای زبان شناسی

روزنامه نگار
» یادداشتهای عباس مشکوه رضوی

سوسه
» یادداشتهای طنز مهدی نصیری

رسانه ها و آزادی اطلاعات
» وب سایت شخصی دکتر نمک دوست تهرانی

روزنامه آنلاین
» یکهزار روزنامه از سراسر دنیا

باغ بزرگ
» یادداشتهای روزنامه نگاری عیسی محمدی

امید جهانشاهی
» رسانه نگاری و مدیریت رسانه

صفر
» یادداشتهای سمیرا سامانی

ارتباطات دات کام
» وب نوشت های سید علی موسوی

نگاه یک پزشک
» نگاه علیرضا مجیدی به دنیای پزشکی ُاینترنت

روابط عمومی در مطبوعات
» وبلاگ روابط عمومی روزنامه قدس

دکتر یونس شکرخواه
» سایت رسمی دکتر یونس شکرخواه

روزنامه نگارنو
» روزنوشته‌های مصطفی قوانلو قاجار

خبر نویس
» ارتباطات روزنامه نگاری و ترجمه

علی اکبر قزوینی
» نوشتن سرنوشت من است

وبلاگوار
» وبلاگی بیشتر در مورد وبلاگ، ارتباطات و رسانه ها

دکتر محکی
» سایت شخصی دکتر علی اصغر محکی

دکتر عبدالرضا شاه محمدی
» مطالبی در باره علوم ارتباطات اجتماعی

پروفسور معتمدنژاد
» پدر علم نوین ارتباطلت ایران

دات
» وبلاگ تخصصی دکتر شکرخواه

سپیدار
» وبلاگ دکتر جعفری سهامیه

رو در رو
» وبلاگ دکتر احمد توکلی

مینی ژورنالیست
» چند یادداشت

خبرنگار
» وبلاگ تخصصی حمید ضیایی پرور

رسانه های بریتانیا
» لینک رسانه ها

اخبار ارتباطات
» مجموعه یادداشتهای روزنامه نگاری

مرکزمطالعات وتحقیقات رسانه ها
» مرکز تحقیقاتی روزنامه نگاری

 

385145


a

.

.

.


" انسان کامل هرگز ظهور نمی یابد ، چنین انسانی وجود ندارد . از این رو مجبوری انسانهای ناکامل را دوست بداری .تو با عشق خود اورا به انسان کاملی مبدل می سازی. "اوشو" --- امید ، دارویی است که شفا نمی دهد ولی درد را قابل تحمل تر می کند. "آشار" --- هدف زندگی دو چیز : آنچه را که می خواهیم بدست آوریم و سپس از آن لذت ببریم . "اسمیت" --- احمق نمی تواند همان درختی را ببیند که خردمند می بیند . "ویلیام بلیک" --- همه دلتنگی ها از دل نهادگی بر این عالم است. "مولانا" --- اگر اراده ای نباشد عشقی در کار نیست. "مهاتما گاندی" --- اگر ایمان خوب پرورش داده شود در برابر هر نومیدی مقاومت می کند. "پائلو کوئیلو" --- ما هنوز فرزندان الهی در تبعید هستیم. "جان براد شاو" --- آنکه پرنده نیست ، نباید بر پرتگاه آشیانه بسازد. "نیچه" --- از پشت عینک طلا ، دیدگان درخشش ندارند. "آناتول فرانس" --- دروغ مثال برف است که هر آن را بغلتانند بزرگ تر می شود. "مارتین لوتر" --- وظیفه حال را نباید به آینده واگذار کرد ، هر چند در آینده بهتر و بزرگ تر باشد. "ارنست تاویل" --- دنیا گلیست که گلبرگهایش خیالی و خارهایش حقیقی است. "سیلوا" --- ایمان دو نیمه است ، یک نیمه صبر و نیمه شکر. "پیامبر اسلام(ص)" --- اگر گوش داری بشنو و اگر زبان داری سکوت کن. "صائب تبریزی" --- هر کاری که تصمیم آن را بگیرید نصفش را انجام داده اید. "ابراهام لینکن" --- ابله ترین خلق کسی است که در حق دوست خود با دشمن تدبیر کند. "ابوسعید ابوالخیر" --- اگر یاد بگیرید که به مشکلات خود بخندید ، پس همیشه چیزی دارید که به آن بخندید. "لین کارول" --- هنر ، زیور بشر است و بشر زیور کیهان. "ناصر خسرو" --- اگر قضاوت بد نمی خواهی قضاوت بد نکن. "ژول ورن" --- تمام شان و عظمت انسان در فکر اوست. "پاسکال

 

1386,06,13

مطبوعات باید از متخصصان درجه اول استفاده کنند

"فعالیت مطبوعات بویژه در دهه اخیر از لحاظ معنایی و پرداختن به موضوعات متعدد جامعه شناختی ، تاریخی و انسان شناسی به مفهوم عام در خور تقدیراست."

دکتر سید صادق سجادی با بیان این مطلب در گفت و گوی اختصاصی با " پرانتز" خاطر نشان می کند: بخشی از وجوه منفی کار مطبوعات خارج از اراده آنها و برخی در اختیار و تحت کنترل آنهاست.در بخشی که خارج از اراده آنهاست نویسندگان و سردبیران نشریات دایما در هراس اند کهدکتر صادق سجادی آیا می توانند موضوعی را مطرح کنند و یا آنکه نمی توانند.بنابر این همواره با ترس به برخی از موضوعات بویژه موضوعات سیاسی نگاه می کنند.

وی اضافه می کند: آنچه که در حوزه اختیارمطبوعات ماست ولی به نظر من تقویت نشده و باید جدی تلقی شود ، زبان و بیان روزنامه نگاری است که متاسفانه نازل است . گرچه می توان مطالب محدودی نیز در نشریات یافت که شیوه کار آنها به لحاظ زبانی و استفاده صحیح ، به جا و بهره جستن از ترکیبات مانوس واژگان فارسی مطلوب است . اما گاه واژه ای رایج می شود که برخی افراد این واژه را تنها چون اصرار به استفاده از آن را دارند در جایی که اصلا معنایی ندارد استفاده می کنند.روزنامه ها باید ادیتوریال نظام مند ادبی داشته باشند و اجازه ندهند که زبان و بیانشان نازل باشد.

دکتر سجادی خاطر نشان می کند: یکی از رسالتهای روزنامه ها این است که زبان ساده و همه فهم و در عین حال صحیح را به کار ببرند. اگر روزنامه ای زبان و بیان خود را ارتقا دهد و ضمن اجتناب از مغلق گویی به ساده و درست نویسی روی آورد موفق خواهد بود.  

وی همچنین اضافه می کند : گویا  توافقی نانوشته میان روزنامه ها و نشریات دوره ای ، هفته نامه ها , ماهنامه ها و فصلنامه ها به وجود آمده است و آن این است که نشریات دوره ای به موضوعاتی بپردازند که روزنامه ها به آنها نمی پردازند و برعکس. در صورتی که در روزنامه ها نیز امکان پرداختن به موضوعات جدی تاریخی ، اجتماعی ، علمی و هنری وجود دارد . چرا نباید روزنامه ها صفحه ای خاص و در عین حال عالمانه و محققانه را مثلا به تاریخ هنر اختصاص دهند .روزنامه ها نیز می توانند با تشکیل گروهی تخصصی در هفته و یا در هر شماره به طرح یکی از این موضوعات بپردازند.

دکتر سجادی ادامه می دهد: در بسیاری از اوقات من می بینم در روزنامه ها افرادی مسایل تاریخی را می نویسند که اهل این کار نیستند؛ یعنی نه تاریخ می دانند، نه اهل تحلیل تاریخ اند و نه دیدگاه تاریخی دارند.مقالات تاریخی را باید کسانی بنویسند که دارای دیدگاههای تاریخی اند . هر کسی که دو کتاب تاریخ خواند نمی تواند مقاله تاریخی بنویسد. متاسفانه این تفکر در کشور ما جا افتاده است که مثلا اگر کسی کتاب جنگ ایرانیان در چالدران و یا سینوهه طبیب را بخواند تصور می کند مورخ شده است . مطبوعات باید از متخصصان درجه اول رشته های مختلف استفاده کنند . روزنامه ها بعد از رادیو و تلویزیون مهمترین عامل ارتقا و یا تنزل آگاهی عمومی اند.آنها حتی می توانند با محدودیت تیراژ خود، سطح آگاهی عمومی را افزایش دهند.

 

نظرات و پیشنهادات [1]

جواد صبوحی


 
   
a

a

aa

.

 

Copyright 2005-2006 ParenThesis  By Javad Sabouhi - Powered By BLOGSKY.COM - Design & Code By Ali Erfanian          

d