X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
.:Welcome To ParenThesis:. Persian & Professional Journalist Weblog
  جست و جوی واژگان
   
   
     
..

a

..
a

 

رومینا
» رومینا کوچولوی ما

دانش ارتباطات
» محمد حسین فیروزی و تکنولوژی تلفن همراه

مرکز تحقیقات و مطالعات رسانه ای
» وابسته به روزنامه همشهری

مدیا نیوز
» پایگاه اطلاع رسانی حوزه رسانه و علوم ارتباطات

دوازده هزار روزنامه آنلاین دنیا
» لینک روزنامه های آنلاین

از اینجا به ...
» وب نوشت های علی جعفری

دکتر فرزان سجودی
» دکترای زبان شناسی

روزنامه نگار
» یادداشتهای عباس مشکوه رضوی

سوسه
» یادداشتهای طنز مهدی نصیری

رسانه ها و آزادی اطلاعات
» وب سایت شخصی دکتر نمک دوست تهرانی

روزنامه آنلاین
» یکهزار روزنامه از سراسر دنیا

باغ بزرگ
» یادداشتهای روزنامه نگاری عیسی محمدی

امید جهانشاهی
» رسانه نگاری و مدیریت رسانه

صفر
» یادداشتهای سمیرا سامانی

ارتباطات دات کام
» وب نوشت های سید علی موسوی

نگاه یک پزشک
» نگاه علیرضا مجیدی به دنیای پزشکی ُاینترنت

روابط عمومی در مطبوعات
» وبلاگ روابط عمومی روزنامه قدس

دکتر یونس شکرخواه
» سایت رسمی دکتر یونس شکرخواه

روزنامه نگارنو
» روزنوشته‌های مصطفی قوانلو قاجار

خبر نویس
» ارتباطات روزنامه نگاری و ترجمه

علی اکبر قزوینی
» نوشتن سرنوشت من است

وبلاگوار
» وبلاگی بیشتر در مورد وبلاگ، ارتباطات و رسانه ها

دکتر محکی
» سایت شخصی دکتر علی اصغر محکی

دکتر عبدالرضا شاه محمدی
» مطالبی در باره علوم ارتباطات اجتماعی

پروفسور معتمدنژاد
» پدر علم نوین ارتباطلت ایران

دات
» وبلاگ تخصصی دکتر شکرخواه

سپیدار
» وبلاگ دکتر جعفری سهامیه

رو در رو
» وبلاگ دکتر احمد توکلی

مینی ژورنالیست
» چند یادداشت

خبرنگار
» وبلاگ تخصصی حمید ضیایی پرور

رسانه های بریتانیا
» لینک رسانه ها

اخبار ارتباطات
» مجموعه یادداشتهای روزنامه نگاری

مرکزمطالعات وتحقیقات رسانه ها
» مرکز تحقیقاتی روزنامه نگاری

 

385145


a

.

.

.


" انسان کامل هرگز ظهور نمی یابد ، چنین انسانی وجود ندارد . از این رو مجبوری انسانهای ناکامل را دوست بداری .تو با عشق خود اورا به انسان کاملی مبدل می سازی. "اوشو" --- امید ، دارویی است که شفا نمی دهد ولی درد را قابل تحمل تر می کند. "آشار" --- هدف زندگی دو چیز : آنچه را که می خواهیم بدست آوریم و سپس از آن لذت ببریم . "اسمیت" --- احمق نمی تواند همان درختی را ببیند که خردمند می بیند . "ویلیام بلیک" --- همه دلتنگی ها از دل نهادگی بر این عالم است. "مولانا" --- اگر اراده ای نباشد عشقی در کار نیست. "مهاتما گاندی" --- اگر ایمان خوب پرورش داده شود در برابر هر نومیدی مقاومت می کند. "پائلو کوئیلو" --- ما هنوز فرزندان الهی در تبعید هستیم. "جان براد شاو" --- آنکه پرنده نیست ، نباید بر پرتگاه آشیانه بسازد. "نیچه" --- از پشت عینک طلا ، دیدگان درخشش ندارند. "آناتول فرانس" --- دروغ مثال برف است که هر آن را بغلتانند بزرگ تر می شود. "مارتین لوتر" --- وظیفه حال را نباید به آینده واگذار کرد ، هر چند در آینده بهتر و بزرگ تر باشد. "ارنست تاویل" --- دنیا گلیست که گلبرگهایش خیالی و خارهایش حقیقی است. "سیلوا" --- ایمان دو نیمه است ، یک نیمه صبر و نیمه شکر. "پیامبر اسلام(ص)" --- اگر گوش داری بشنو و اگر زبان داری سکوت کن. "صائب تبریزی" --- هر کاری که تصمیم آن را بگیرید نصفش را انجام داده اید. "ابراهام لینکن" --- ابله ترین خلق کسی است که در حق دوست خود با دشمن تدبیر کند. "ابوسعید ابوالخیر" --- اگر یاد بگیرید که به مشکلات خود بخندید ، پس همیشه چیزی دارید که به آن بخندید. "لین کارول" --- هنر ، زیور بشر است و بشر زیور کیهان. "ناصر خسرو" --- اگر قضاوت بد نمی خواهی قضاوت بد نکن. "ژول ورن" --- تمام شان و عظمت انسان در فکر اوست. "پاسکال

 

1386,01,31

بافت وبلاگ‌های خبری شکننده و انعطاف ناپذیر است

خبرگزاری دانشجویان ایران – تهران : به اعتقاد یک وبلاگ‌نویس، وبلاگ‌های خبری همچون سایر وبلاگ‌ها، پنجره‌های جایگزینی برای اخبار منتشر شده هستند؛ پنجره‌هایی که خوانندگان خود را به سوی جایگاه دبیر خبر در روزنامه‌ها سوق داده است.

جواد صبوحی ،‌نویسنده‌ وبلاگ " پرانتز " در گفت وگو با خبرنگار سرویس نگاهی به وبلاگ‌های خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار داشت: " جواد صبوحیگر چه وبلاگ‌های خبری در فرآیند رسمی ‌خبراز اعتبار محدودتری برخوردارند،‌ اما ویژگی خارج شدن انحصار خبر نویسی از دست بنگاه ‌های خبر پراکنی و موسسات تولیدخبر، کافی است تا به وبلاگ‌های خبری با احترام ویژه‌ای نگریسته شود ؛‌ به ویژه زمانی که سکان خبر نویسی در وبلاگ‌ها در دست روزنامه‌نگاران حرفه‌یی و در عین حال تازه به میدان آمده‌ روزنامه‌نگاران سایبر باشد."

وی افزود: "اگرچه روزنامه‌نگاری برای ارایه‌ خبر به آموزش گسترده،‌ جست‌و‌جوی اطلاعات،‌ توانمندی و دقت و قضاوت درباره‌ رویدادها نیازمند است - به همین دلیل نیز نباید آن‌ها را همسان با وبلاگ‌نویسی تلقی کنیم - اما امروزه به دلیل تغییر و اتفاق تازه‌ای که در ترسیم مدل‌های تولید و توزیع خبر در ژورنالیسم سایبر افتاده، ‌واکنش و ارزیابی اطلاعات از سوی مخاطبان نیز دستخوش تغییراتی شده است."

به گفته‌ وی،‌ وبلاگ‌های خبری بیش از آن که از قواعد کلاسیک خبر نویسی تبعیت کنند، ‌به دنبال گفتمان مرسوم و تعاملات جاری میان توده‌ مردم‌اند. در این میان گرچه فقدان نهادهای واسط، در خبر نویسی این مجموعه اثر گذاشته است،‌ اما روزنه و شکاف خاصی را برای افکار عمومی ‌ایجاد کرده است تا حداقل از میان همین روزنه غیرقابل اتکا موضوعات مختلف را مورد بازکاوی و مطالعه قرار ‌دهند.

صبوحی یاد آور شد:‌ "در دوره‌ تقویت شبکه‌های تلویزیونی کابلی در برابر روزنامه‌نگاری تلویزیونی، تفاوت شبکه‌هایی چون فاکس نیوز متعلق به محافظه کاران و سی ان ان لیبرال‌ها در آن بود که آن‌ها بیش از آن که گزارشی از اخبار را ارایه دهند درباره‌ آن‌ها حرف می‌زدند. امروزه نیز به نظر می‌رسد کارکرد وبلاگ‌ها به همین شکل باشد؛ به این معنا که وبلاگ‌های خبری بیش از ارایه اخبار،‌ به تفسیر آن‌ها می‌پردازند".

وی افزود:‌ "وبلاگ‌ها ، املاک اجاره‌ای، رهنی و غیر قطعی وبلاگ نویسان هستند که با قولنامه‌ وجدانی آن‌ها سندیت پیدا می‌کنند ، این تعهد و تفاوت، بر معیارهای گزینش ، پردازش و انتقال پیام نیز تاثیر می گذارد".

وی اظهار کرد: "خبر یعنی قطعیت و اگر این قطعیت در افکار عمومی ‌سندیت یابد به شناسه‌ تغییر مبدل خواهد شد. با درک این مفهوم اگر وبلاگ‌نویسان خبری به جای تاکید بر واقعیت، بر وجوه احساسی مخاطبان خود تکیه کنند،‌ به طور طبیعی اعتبار ملک خود را زیر سوال برده‌اند."

صبوحی با اشاره به ضعف وبلاگ‌های خبری گفت:‌ "بافت وبلاگ‌های خبری به دلیل ضعف عمده‌ وبلاگ نویسان از مفاهیم خبر، بافتی شکننده و انعطاف ناپذیر است و فرآیند توده‌وار وبلاگ نویسی،‌ ارزش‌ها و سبک و سیاق‌های خبر‌نویسی را به حاشیه برده و استفاده از آن‌ها را دچار مشکل کرده و به این ترتیب ابزار لازم برای کمرنگ شدن ریشه‌های واقعیت در اخبار را فراهم آورده است".

این وبلاگ‌نویس ادامه داد: "تخصص، قدرت،‌ تاثیر،‌ اعتماد،‌ واقع گرایی و صحت که عمدتا بر اعتبار منابع خبری تاکید می‌کند، در وبلاگ‌های خبری امروزی جایگاه چندانی ندارد. همچنین وبلاگ نویسان در وبلاگ‌های خبری به جای تاکید بر جنبه‌های عینی خبر،‌ بیشتر عواطف خود را دخیل می‌کنند."

وی تصریح کرد: "بسیاری از وبلاگ‌های خبری رامی توان نسخه کتابهای دست چندم نویسندگان دیگر دانست و حتی شایبه تکرار آنهاست که به اخبار کذب ، رسمیت می‌دهد".

صبوحی گفت: "درک غیرمنطقی از مفهوم اطلاعات و معیارهای گزینش آن، ساختار نامطمئنی را برای وبلاگ‌های خبری ایجاد کرده و همین مساله باعث شده است تمام وبلاگ‌نویسان اعم از خبری وغیرخبری،‌ کلید پژوهش خود را در این وادی گم کنند و لذا برای تفهیم منظور خود، ناچارند به هر در و دیواری بزنند. بسیاری از آن‌ها راوی صرف شنیده‌ها و برخی دیگر صرفا مجرا و گذرگاهی برای دست یابی به علایق شخصی خود شده‌اند."

وی افزود:‌ "ما هنوز در قرون وسطایی وبلاگ‌نویسی به سر می‌ بریم و برای رسیدن به مرزهای رنسانس خود باید تجربه‌ بیشتری کسب کنیم،‌ از آن جا که بیشتر سایت‌ها و محمل‌های خبری ما وابسته به نهادهای قدرت هستند و وبلاگ‌های خبری نیز عمدتا به دست افرادی اداره می‌شوند که بنابر علایق شخصی خود عمل می‌کنند،‌ در نتیجه توفیق بیشتر از آن کسانی خواهد بود که زمینه‌ کاری در نهادهای دولتی دارند و به همین دلیل است که به نظر می‌رسد توفیق صاحبان قدرت دولتی و غیر دولتی در اداره وبلاگ‌های خبری بیش از سایر وبلاگ نویسان است و همین نکته شاخصه دموکراتیک بودن وبلاگ‌های خبری را زیر سوال می‌برد".

وی معتقد است: "بیش از انتشار اخبار سیاسی که متاسفانه همواره به دلیل گرفتار آمدن در هجای حب و بغض‌های سیاسی جناح‌ها محمل نامطمئنی برای استنادات صحیح بوده است، نشر رخدادهای فرهنگی ، هنری و اجتماعی از سوی وبلاگ‌ها انگیزه‌ واقعی‌تری را برای رقابت در این عرصه فراهم می‌سازد".

به گفته وی ،‌" تولید محتوا" در وبلاگ‌های خبری مهمترین دغدغه وبلاگ‌نویسان خبری است، ضمن آنکه امروز دیگر دغدغه‌ تامین معیشت کمتر جایی را برای تولید خبر رایگان باقی گذاشته است، همین نکته کافی است تا وبلاگ نویسان در همه حال انتشار دفترچه های خاطرات شخصی خود را برتولید خبر در فضای وب ترجیح دهند".

 

نظرات و پیشنهادات [7]

جواد صبوحی


 
   
a

a

aa

.

 

Copyright 2005-2006 ParenThesis  By Javad Sabouhi - Powered By BLOGSKY.COM - Design & Code By Ali Erfanian          

d