X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
.:Welcome To ParenThesis:. Persian & Professional Journalist Weblog
  جست و جوی واژگان
   
   
     
..

a

..
a

 

رومینا
» رومینا کوچولوی ما

دانش ارتباطات
» محمد حسین فیروزی و تکنولوژی تلفن همراه

مرکز تحقیقات و مطالعات رسانه ای
» وابسته به روزنامه همشهری

مدیا نیوز
» پایگاه اطلاع رسانی حوزه رسانه و علوم ارتباطات

دوازده هزار روزنامه آنلاین دنیا
» لینک روزنامه های آنلاین

از اینجا به ...
» وب نوشت های علی جعفری

دکتر فرزان سجودی
» دکترای زبان شناسی

روزنامه نگار
» یادداشتهای عباس مشکوه رضوی

سوسه
» یادداشتهای طنز مهدی نصیری

رسانه ها و آزادی اطلاعات
» وب سایت شخصی دکتر نمک دوست تهرانی

روزنامه آنلاین
» یکهزار روزنامه از سراسر دنیا

باغ بزرگ
» یادداشتهای روزنامه نگاری عیسی محمدی

امید جهانشاهی
» رسانه نگاری و مدیریت رسانه

صفر
» یادداشتهای سمیرا سامانی

ارتباطات دات کام
» وب نوشت های سید علی موسوی

نگاه یک پزشک
» نگاه علیرضا مجیدی به دنیای پزشکی ُاینترنت

روابط عمومی در مطبوعات
» وبلاگ روابط عمومی روزنامه قدس

دکتر یونس شکرخواه
» سایت رسمی دکتر یونس شکرخواه

روزنامه نگارنو
» روزنوشته‌های مصطفی قوانلو قاجار

خبر نویس
» ارتباطات روزنامه نگاری و ترجمه

علی اکبر قزوینی
» نوشتن سرنوشت من است

وبلاگوار
» وبلاگی بیشتر در مورد وبلاگ، ارتباطات و رسانه ها

دکتر محکی
» سایت شخصی دکتر علی اصغر محکی

دکتر عبدالرضا شاه محمدی
» مطالبی در باره علوم ارتباطات اجتماعی

پروفسور معتمدنژاد
» پدر علم نوین ارتباطلت ایران

دات
» وبلاگ تخصصی دکتر شکرخواه

سپیدار
» وبلاگ دکتر جعفری سهامیه

رو در رو
» وبلاگ دکتر احمد توکلی

مینی ژورنالیست
» چند یادداشت

خبرنگار
» وبلاگ تخصصی حمید ضیایی پرور

رسانه های بریتانیا
» لینک رسانه ها

اخبار ارتباطات
» مجموعه یادداشتهای روزنامه نگاری

مرکزمطالعات وتحقیقات رسانه ها
» مرکز تحقیقاتی روزنامه نگاری

 

385145


a

.

.

.


" انسان کامل هرگز ظهور نمی یابد ، چنین انسانی وجود ندارد . از این رو مجبوری انسانهای ناکامل را دوست بداری .تو با عشق خود اورا به انسان کاملی مبدل می سازی. "اوشو" --- امید ، دارویی است که شفا نمی دهد ولی درد را قابل تحمل تر می کند. "آشار" --- هدف زندگی دو چیز : آنچه را که می خواهیم بدست آوریم و سپس از آن لذت ببریم . "اسمیت" --- احمق نمی تواند همان درختی را ببیند که خردمند می بیند . "ویلیام بلیک" --- همه دلتنگی ها از دل نهادگی بر این عالم است. "مولانا" --- اگر اراده ای نباشد عشقی در کار نیست. "مهاتما گاندی" --- اگر ایمان خوب پرورش داده شود در برابر هر نومیدی مقاومت می کند. "پائلو کوئیلو" --- ما هنوز فرزندان الهی در تبعید هستیم. "جان براد شاو" --- آنکه پرنده نیست ، نباید بر پرتگاه آشیانه بسازد. "نیچه" --- از پشت عینک طلا ، دیدگان درخشش ندارند. "آناتول فرانس" --- دروغ مثال برف است که هر آن را بغلتانند بزرگ تر می شود. "مارتین لوتر" --- وظیفه حال را نباید به آینده واگذار کرد ، هر چند در آینده بهتر و بزرگ تر باشد. "ارنست تاویل" --- دنیا گلیست که گلبرگهایش خیالی و خارهایش حقیقی است. "سیلوا" --- ایمان دو نیمه است ، یک نیمه صبر و نیمه شکر. "پیامبر اسلام(ص)" --- اگر گوش داری بشنو و اگر زبان داری سکوت کن. "صائب تبریزی" --- هر کاری که تصمیم آن را بگیرید نصفش را انجام داده اید. "ابراهام لینکن" --- ابله ترین خلق کسی است که در حق دوست خود با دشمن تدبیر کند. "ابوسعید ابوالخیر" --- اگر یاد بگیرید که به مشکلات خود بخندید ، پس همیشه چیزی دارید که به آن بخندید. "لین کارول" --- هنر ، زیور بشر است و بشر زیور کیهان. "ناصر خسرو" --- اگر قضاوت بد نمی خواهی قضاوت بد نکن. "ژول ورن" --- تمام شان و عظمت انسان در فکر اوست. "پاسکال

 

1385,12,15

تلاش کنیم تا نمره روزنامه نگاری بالا برود

 

" برای آنکه مطبوعات به اقتصادی سالم دست یابند، باید از آزادی بیشتری برخوردار باشند".این مطلب را پدر علم نوین ارتباطات در گفت و گوی اختصاصی خود با "پرانتز " بیان می کند و می افزاید:مهمترین دستاورد مشروطیت از لحاظ نظام حقوقی مطبوعات، پذیرفتن اصل عدم ضرورت صدور امتیاز برای انتشار روزنامه بود و ما امروز آن را یک دستاورد از دست رفته می دانیم متاسفانه این اصل به ورطه عمل در نیامد و هیچگاه ، در هیچ قانونی پیش بینی نشد.  در همه قوانین بعدی همچون قانون اصلاح مطبوعات در سال 1321 شمسی ، لایحه قانونی مصوب  دولت مصدق در سال 1331 شمسی ، لایحه قانونی 1334، لایحه قانونی مصوب شورای انقلاب ، قانون مصوب 1364 و اصلاحات 1379 هیچگاه عدم ضرورت کسب امتیاز را نگنجاندیم ، در حالی که ممنوعیت ضرورت صدور امتیاز مطبوعات در قانون اساسی بسیاری از کشورهای جهان پیش بینی شده است . ما باید در اصل تامین فضای مطلوب آزادی مطبوعات این مشکل را حل کنیم ، ضمن اینکه توقع داریم دکتر معتمد نژاد/ عکس : ایسنا وزارت دادگستری توجه بیشتری به حمایت از آزادی مطبوعات داشته باشد.به نظر می رسد تشکیل دوره کارشناسی ارشد "حقوق مطبوعات" و حضور دانش آموختگان این رشته در کار قضاوت سر انجام به حمایت بیشتر قوه قضاییه از آزادی مطبوعات منجر شود و بتوانیم آن حاکمیت قانونی را که مطلوب ماست تامین کنیم.دکتر کاظم معتمدنژاد با مهم دانستن اصل استقلال اقتصادی مطبوعات گفت : این مساله نیاز به انجام کار علمی در سطح دانشگاهها و بویژه اهتمام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این مساله دارد، این امر مستلزم این است که مطبوعات بتوانند محتوای بهتری را به جامعه عرضه کنند .با در نظر داشتن این مهم که ما بطور بالقوه آمادگی داشتن 7 میلیون تیراژ در روز را داریم و از سویی سطح سواد و قدرت اقتصادی مردم ما  نیز در قیاس با بسیاری از کشورها بالاتر است ،  امکان افزایش تیراژها به فراتر از میزان فعلی مهیاست. بنابر این اگر محتوا بهبود پیدا کند، تیراژها نیز بهبود قابل توجهی خواهد یافت  و در نتیجه آگهی ها هم بیشتر در مطبوعات مورد توجه قرار خواهد گرفت.

نویسنده کتاب روش تحقیق در محتواى مطبوعات، بهبود شرایط فعالیت روزنامه نگاری را منوط به حمایت و همراهی نهادهای علمی و دانشگاهی دانست و خاطر نشان ساخت:  برای آنکه مطبوعات به اقتصادی سالم دست یابند، باید از آزادی بیشتری برخوردار باشند و همزمان  باید مقررات کمک به مطبوعات نیز اصلاح و نظام مند شود.علاوه براین لازم است تا آموزش روزنامه نگاری و ضرورت بوجود آمدن رشته های روزنامه نگاری و روابط عمومی در دانشگاهها مورد توجه قرار گیرد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز به ایجاد این رشته ها کمک کند. بهبود وضعیت روزنامه نگاری بیش از آنکه متوجه وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری باشد ، بر دوش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سنگینی می کند. من مطمئن هستم که با بهبود فضای مطلوب آزادی مطبوعات  استقلال اقتصادی آنها و بهبود آموزش روزنامه نگاری ، شرایط تامین استقلال حرفه روزنامه نگاری هم بیشتر تامین خواهد شد و می توانیم امیدوار باشیم که استقلال حرفه ای آرمانی تامین شود.

استاد دانشکده علوم اجتماعى دانشگاه علامه طباطبایى خاطر نشان ساخت: باید کتابها و منابع بیشتر تخصصی در زمینه روزنامه نگاری داشته باشیم .کتابهای ما در زمینه روزنامه نگاری و روابط عمومی نباید تماما ترجمه باشد ما نیاز به کتابهای تالیفی هم داریم .برای تحقق این امر باید ساعات تدریس استادان روزنامه نگاری و ارتباطات محدود باشد تا  آنها بتوانند صرفا به کار علمی بپردازند.

دکتر معتمد نژاد یکی از دغدغه های خود را تحقق استقلال دانشکده علوم ارتباطات دانست و در این خصوص گفت: با وجود گذشت دو دوره از پذیرش دانشجو در دانشکده ارتباطات و علوم اجتماعی و معرفی مدیران گروههای آموزشی این دانشکده هنوز احکام آنها صادر نشده است و تشکیلات اداری دانشکده جدید نیز به تصویب سازمان مدیریت و برنامه ریزی نرسیده است.ادامه این وضعیت دلسردی استادان را در پی خواهد داشت و روزی فرا می رسد که آنها هم  همچون دکتر نعیم بدیعی این دانشکده را ترک خواهند گفت.

 پدر آموزش روزنامه نگارى ایران در خاتمه با بیان اینکه روزنامه نگاری ما محصول شرایط خاصی همچون شرایط استبدادی قاجار و پهلوی و مشکلات ناشی از جنگ تحمیلی است ، گفت: همین شرایط باعث شده است که روزنامه نگاری  نتواند پشرفت چندانی داشته باشد امروز تمامی روزنامه نگاران ، استادان علوم ارتباطات و دست اندرکاران باید تلاش کنند تا نمره روزنامه نگاری ما بالا برود. روزنامه نگاری ما باید جوابگوی نیازهای کشور باشد و بتواند خوانندگان خود را راضی کند .اگر می خواهیم به سوی جامعه معرفتی پیش برویم باید روزنامه نگاری را تقویت کنیم ، باید هویت خود را به دنیا معرفی کنیم . و پیش از آنکه دیگران ما را نقد کنند ، ما خودمان ، از خودمان انتقاد کنیم خلاصه آنکه باید تلاش کنیم تا فضای مطلوب روزنامه نگاری تامین شود.

 

 

 

نظرات و پیشنهادات [11]

جواد صبوحی


 
   
a

a

aa

.

 

Copyright 2005-2006 ParenThesis  By Javad Sabouhi - Powered By BLOGSKY.COM - Design & Code By Ali Erfanian          

d