X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
.:Welcome To ParenThesis:. Persian & Professional Journalist Weblog
  جست و جوی واژگان
   
   
     
..

a

..
a

 

رومینا
» رومینا کوچولوی ما

دانش ارتباطات
» محمد حسین فیروزی و تکنولوژی تلفن همراه

مرکز تحقیقات و مطالعات رسانه ای
» وابسته به روزنامه همشهری

مدیا نیوز
» پایگاه اطلاع رسانی حوزه رسانه و علوم ارتباطات

دوازده هزار روزنامه آنلاین دنیا
» لینک روزنامه های آنلاین

از اینجا به ...
» وب نوشت های علی جعفری

دکتر فرزان سجودی
» دکترای زبان شناسی

روزنامه نگار
» یادداشتهای عباس مشکوه رضوی

سوسه
» یادداشتهای طنز مهدی نصیری

رسانه ها و آزادی اطلاعات
» وب سایت شخصی دکتر نمک دوست تهرانی

روزنامه آنلاین
» یکهزار روزنامه از سراسر دنیا

باغ بزرگ
» یادداشتهای روزنامه نگاری عیسی محمدی

امید جهانشاهی
» رسانه نگاری و مدیریت رسانه

صفر
» یادداشتهای سمیرا سامانی

ارتباطات دات کام
» وب نوشت های سید علی موسوی

نگاه یک پزشک
» نگاه علیرضا مجیدی به دنیای پزشکی ُاینترنت

روابط عمومی در مطبوعات
» وبلاگ روابط عمومی روزنامه قدس

دکتر یونس شکرخواه
» سایت رسمی دکتر یونس شکرخواه

روزنامه نگارنو
» روزنوشته‌های مصطفی قوانلو قاجار

خبر نویس
» ارتباطات روزنامه نگاری و ترجمه

علی اکبر قزوینی
» نوشتن سرنوشت من است

وبلاگوار
» وبلاگی بیشتر در مورد وبلاگ، ارتباطات و رسانه ها

دکتر محکی
» سایت شخصی دکتر علی اصغر محکی

دکتر عبدالرضا شاه محمدی
» مطالبی در باره علوم ارتباطات اجتماعی

پروفسور معتمدنژاد
» پدر علم نوین ارتباطلت ایران

دات
» وبلاگ تخصصی دکتر شکرخواه

سپیدار
» وبلاگ دکتر جعفری سهامیه

رو در رو
» وبلاگ دکتر احمد توکلی

مینی ژورنالیست
» چند یادداشت

خبرنگار
» وبلاگ تخصصی حمید ضیایی پرور

رسانه های بریتانیا
» لینک رسانه ها

اخبار ارتباطات
» مجموعه یادداشتهای روزنامه نگاری

مرکزمطالعات وتحقیقات رسانه ها
» مرکز تحقیقاتی روزنامه نگاری

 

385145


a

.

.

.


" انسان کامل هرگز ظهور نمی یابد ، چنین انسانی وجود ندارد . از این رو مجبوری انسانهای ناکامل را دوست بداری .تو با عشق خود اورا به انسان کاملی مبدل می سازی. "اوشو" --- امید ، دارویی است که شفا نمی دهد ولی درد را قابل تحمل تر می کند. "آشار" --- هدف زندگی دو چیز : آنچه را که می خواهیم بدست آوریم و سپس از آن لذت ببریم . "اسمیت" --- احمق نمی تواند همان درختی را ببیند که خردمند می بیند . "ویلیام بلیک" --- همه دلتنگی ها از دل نهادگی بر این عالم است. "مولانا" --- اگر اراده ای نباشد عشقی در کار نیست. "مهاتما گاندی" --- اگر ایمان خوب پرورش داده شود در برابر هر نومیدی مقاومت می کند. "پائلو کوئیلو" --- ما هنوز فرزندان الهی در تبعید هستیم. "جان براد شاو" --- آنکه پرنده نیست ، نباید بر پرتگاه آشیانه بسازد. "نیچه" --- از پشت عینک طلا ، دیدگان درخشش ندارند. "آناتول فرانس" --- دروغ مثال برف است که هر آن را بغلتانند بزرگ تر می شود. "مارتین لوتر" --- وظیفه حال را نباید به آینده واگذار کرد ، هر چند در آینده بهتر و بزرگ تر باشد. "ارنست تاویل" --- دنیا گلیست که گلبرگهایش خیالی و خارهایش حقیقی است. "سیلوا" --- ایمان دو نیمه است ، یک نیمه صبر و نیمه شکر. "پیامبر اسلام(ص)" --- اگر گوش داری بشنو و اگر زبان داری سکوت کن. "صائب تبریزی" --- هر کاری که تصمیم آن را بگیرید نصفش را انجام داده اید. "ابراهام لینکن" --- ابله ترین خلق کسی است که در حق دوست خود با دشمن تدبیر کند. "ابوسعید ابوالخیر" --- اگر یاد بگیرید که به مشکلات خود بخندید ، پس همیشه چیزی دارید که به آن بخندید. "لین کارول" --- هنر ، زیور بشر است و بشر زیور کیهان. "ناصر خسرو" --- اگر قضاوت بد نمی خواهی قضاوت بد نکن. "ژول ورن" --- تمام شان و عظمت انسان در فکر اوست. "پاسکال

 

1384,06,24

سردبیران روزنامه نگاران را به چشم زر خرید نگاه می کنند


" رد اسمیت"، ورزشی نویس معروف آمریکایی زمانی گفته بود: نوشتن برای آدم کاری ندارد . فقط کافی است پشت ماشین تحریر بنشینی و انگشتانت را باز کنی."گوروویدال"، هم پاسخی به این موضوع داده،و گفته است: وقتی از دردسرهای نوشتن مطلبی  می شنوم با خود می گویم چرا بس نمی کنند؟ ننویسند بهتر است. باید به خاطر رضای خدا این کار را رها کنند. نویسنده با دیگران فرقی ندارد!

همکار فنی تازه از گرد راه رسیده روزنامه ما روزی  می گفت: کار در تحریریه ها تخصصی نیست و این کار از عهده هر کس ،حتی من هم بر می آید. با همین تفکر و القای آن است که گاه حقوق و مزایای روزنامه نگاران کهنه کار با بسیاری ازکارگران فنی روزنامه ها برابری می کند وشاید در برخی اوقات از آن هم کمتر ارزیابی می شود. با قبول این گفته که هر چکش به دست ماهری الزاما نمی تواند آهنگر تلقی شود می توان باور داشت که  هر انشا نویس زبر دستی هم الزاما نمی تواند  روزنامه نگار  شایسته ای  به حساب آید. اما امروزه  بسیاری از مدیران روز نامه ها  که سیگنال حرفه ای شان با خطوط امضا و سفارش فلان مدیر کلان رقم خورده است، در عبور از مرز میان انتحار حرفه ای و انتخاب بایسته خویش، بی هراس از پیامدهای آن راه نخست را بر می گزینندو بی مهابا عوامل انسانی مطلوب خود را فدای ملاحظات حزبی ویا حتی سلیقه ای خود می کنند.

"سر گوردن دوانی "،روزنامه نگار و دولتمرد انگلیسی زمانی گفته بود: بنابر   تجربه شخصی من دموکراسی سالم در محیط روزنامه ها وجود ندارد. برای اشاره واضح تر در این خصوص بد نیست به چند نمونه تاریخی در این مورد اشاره کنم:

شبی در اواخر قرن نوز دهم"جیمز گوردون بنت پسر" ناشر روزنامه اینتر نشنال هرالد تریبون از خواب ناز  در آپارتمان خود در خیابان شانزه لیزه پاریس بر می خیزد و به سورچی دستور می دهد وی را به دفتر روز نامه ببرد. سر زدن های شبانه از سوی صاحبکار با هوش، اما سختگیر کاری بود که کارکنان هرالد تریبون به آن عادت داشتند.آنها در واقع آماده تر از آن بودند که او تصور می کرد با مستخدم ساخته باشندد واو هر گاه ارباب قصد بازدید شبانه ونا گهانی را داشته باشد تلفنی کارکنان را باخبر کند. آن شب بنت برای کارکنان خود سخنرانی کوتاهی کرد ودر آن برنامه های آتی خود را تذکر داد و سپس در اوج حیرت همه، تمامی کارکنانی را که در سمت راست او نشسته بودند اخراج کرد!!  البته این تنها مورد رفتار عجیب او نبود. یکبار هم منتقد موسیقی روزنامه اش را به دلیل آنکه موی بلندی داشت اخراج کرد.

موضوع تلگرام غیر عادی او هم شنیدنی است.  او روزی به  ویلیام ریک، مدیر دفتر نیویورک  روزنا مه اش تلگرام می زند که یکی از کارمندان بخصوص اش را به پاریس بفرستد. ریک پاسخ می دهد که به وجود او در نیویورک نیاز حتمی دارد. بنت از وی می خواهد تا فهرستی از همه کار کنانی که وجود آنها در نیویورک حتمی ولازم است بفرستد. ریک آن فهرست را تلگرام می کند.بنت فوری جواب می دهد: همه را  اخراج کن .من به کارمند حتمی ولازم نیازی ندارم!!

اینگونه رفتار با کارکنان تحریریه ها و آنان را به چشم زرخرید نگاه دیدن ورفتار با آنها هنوز هم  در کشور ما پیروان بی شمار دارد .هنوز در بسیاری از روز نامه ها مسوولان وسردبیران الگوی بنت را اجرا می کنند . هنوز هر که را بخواهند از مجموعه خود ویرایش وهر که را صلاح بدانند بر کرسی می نشانند بی آنکه به سوابق و توانمندی های حرفه ای آنها وقعی بنهند. مثل بیشتر پدیده ها در عالم روز نامه نگاری،مدیریت کردن فقط آموختن و به کار بردن چند شگرد خبری نیست. اینجا باید کمی بیشتر درنگ کرد واتفاقا گاهی هم بر خلاف  امیال شخصی  خود پارو زد…

 

 


 

 

نظرات و پیشنهادات [1]

جواد صبوحی


 
   
a

a

aa

.

 

Copyright 2005-2006 ParenThesis  By Javad Sabouhi - Powered By BLOGSKY.COM - Design & Code By Ali Erfanian          

d