جست و جوی واژگان
   
   
     
..

a

..
a

 

رومینا
» رومینا کوچولوی ما

دانش ارتباطات
» محمد حسین فیروزی و تکنولوژی تلفن همراه

مرکز تحقیقات و مطالعات رسانه ای
» وابسته به روزنامه همشهری

مدیا نیوز
» پایگاه اطلاع رسانی حوزه رسانه و علوم ارتباطات

دوازده هزار روزنامه آنلاین دنیا
» لینک روزنامه های آنلاین

از اینجا به ...
» وب نوشت های علی جعفری

دکتر فرزان سجودی
» دکترای زبان شناسی

روزنامه نگار
» یادداشتهای عباس مشکوه رضوی

سوسه
» یادداشتهای طنز مهدی نصیری

رسانه ها و آزادی اطلاعات
» وب سایت شخصی دکتر نمک دوست تهرانی

روزنامه آنلاین
» یکهزار روزنامه از سراسر دنیا

باغ بزرگ
» یادداشتهای روزنامه نگاری عیسی محمدی

امید جهانشاهی
» رسانه نگاری و مدیریت رسانه

صفر
» یادداشتهای سمیرا سامانی

ارتباطات دات کام
» وب نوشت های سید علی موسوی

نگاه یک پزشک
» نگاه علیرضا مجیدی به دنیای پزشکی ُاینترنت

روابط عمومی در مطبوعات
» وبلاگ روابط عمومی روزنامه قدس

دکتر یونس شکرخواه
» سایت رسمی دکتر یونس شکرخواه

روزنامه نگارنو
» روزنوشته‌های مصطفی قوانلو قاجار

خبر نویس
» ارتباطات روزنامه نگاری و ترجمه

علی اکبر قزوینی
» نوشتن سرنوشت من است

وبلاگوار
» وبلاگی بیشتر در مورد وبلاگ، ارتباطات و رسانه ها

دکتر محکی
» سایت شخصی دکتر علی اصغر محکی

دکتر عبدالرضا شاه محمدی
» مطالبی در باره علوم ارتباطات اجتماعی

پروفسور معتمدنژاد
» پدر علم نوین ارتباطلت ایران

دات
» وبلاگ تخصصی دکتر شکرخواه

سپیدار
» وبلاگ دکتر جعفری سهامیه

رو در رو
» وبلاگ دکتر احمد توکلی

مینی ژورنالیست
» چند یادداشت

خبرنگار
» وبلاگ تخصصی حمید ضیایی پرور

رسانه های بریتانیا
» لینک رسانه ها

اخبار ارتباطات
» مجموعه یادداشتهای روزنامه نگاری

مرکزمطالعات وتحقیقات رسانه ها
» مرکز تحقیقاتی روزنامه نگاری

 

384953


a

.

.

.


" انسان کامل هرگز ظهور نمی یابد ، چنین انسانی وجود ندارد . از این رو مجبوری انسانهای ناکامل را دوست بداری .تو با عشق خود اورا به انسان کاملی مبدل می سازی. "اوشو" --- امید ، دارویی است که شفا نمی دهد ولی درد را قابل تحمل تر می کند. "آشار" --- هدف زندگی دو چیز : آنچه را که می خواهیم بدست آوریم و سپس از آن لذت ببریم . "اسمیت" --- احمق نمی تواند همان درختی را ببیند که خردمند می بیند . "ویلیام بلیک" --- همه دلتنگی ها از دل نهادگی بر این عالم است. "مولانا" --- اگر اراده ای نباشد عشقی در کار نیست. "مهاتما گاندی" --- اگر ایمان خوب پرورش داده شود در برابر هر نومیدی مقاومت می کند. "پائلو کوئیلو" --- ما هنوز فرزندان الهی در تبعید هستیم. "جان براد شاو" --- آنکه پرنده نیست ، نباید بر پرتگاه آشیانه بسازد. "نیچه" --- از پشت عینک طلا ، دیدگان درخشش ندارند. "آناتول فرانس" --- دروغ مثال برف است که هر آن را بغلتانند بزرگ تر می شود. "مارتین لوتر" --- وظیفه حال را نباید به آینده واگذار کرد ، هر چند در آینده بهتر و بزرگ تر باشد. "ارنست تاویل" --- دنیا گلیست که گلبرگهایش خیالی و خارهایش حقیقی است. "سیلوا" --- ایمان دو نیمه است ، یک نیمه صبر و نیمه شکر. "پیامبر اسلام(ص)" --- اگر گوش داری بشنو و اگر زبان داری سکوت کن. "صائب تبریزی" --- هر کاری که تصمیم آن را بگیرید نصفش را انجام داده اید. "ابراهام لینکن" --- ابله ترین خلق کسی است که در حق دوست خود با دشمن تدبیر کند. "ابوسعید ابوالخیر" --- اگر یاد بگیرید که به مشکلات خود بخندید ، پس همیشه چیزی دارید که به آن بخندید. "لین کارول" --- هنر ، زیور بشر است و بشر زیور کیهان. "ناصر خسرو" --- اگر قضاوت بد نمی خواهی قضاوت بد نکن. "ژول ورن" --- تمام شان و عظمت انسان در فکر اوست. "پاسکال

 

1385,05,30

نباید به سادگی اجازه داد هر کسی قلم بزند

" نباید به سادگدکتر سنگری/عکس:مجیدمردانیانی اجازه داد هر کسی قلم بزند و عرصه مطبوعات در اختیار هر قلمزنی قرار بگیرد " دکتر سنگری این مطلب را در گفت و گوی خود با "پرانتز " عنوان می کند.وی در عین آنکه از حضور گسترده طیف نویسندگان و فراهم آمدن عرصه فعالیت مطبوعاتی بویژه برای نسل جوان اظهار رضایت می کند در عین حال می گوید: "...اما در این میان با چند مشکل مواجهیم ؛ نکته اصلی این است که زبان فارسی به شدت در معرض خطر جدی قرار گرفته است.در نسلهای پیشین ، یعنی 60 -70 سال قبل بزرگان ما گاه بیش از آنکه فارسی بدانند عربی را بخوبی می دانستند ، امروز بزرگان ما بیش از فارسی انگلیسی می دانند در این شرایط به تدریج هم ساختار نحوی زبان بیگانه بروی زبان فارسی تاثیر گذار می شود و هم واژگان به قول یکی از شاعران "بی هیچ رخصت عبور از مرزها به مطبعه ها راه می یابد" ، و این روند فرهنگ ما را تحت تاثیر قرار می دهد.

به نظر من نباید به سادگی اجازه داد هر کسی قلم بزند و عرصه مطبوعات در اختیار هر قلمزنی قرار بگیرد.من کاری به حوزه های فکری و درونمایه آن ندارم .برخی از مطبوعات ما از ابتدایی ترین مسایل نگارشی بی بهره اند.به نظر من یک قلم تا زمانی که بخواهد به  مرحله استفاده در مطبوعات برسد  ،حداقل باید 7 -8 سال طی مسیر کرده باشد تا پختگی ، نضج ، استحکام ، سنجیدگی و بهره گیری از تکنیکهای لازم را کسب کرده باشد.بخشی از این مسایل قریحه و ذاتی است ؛امروز کسی نمی تواند ادعا کند چنانچه اگر 50 نفر را از بدو تولد آموزش دهیم می توانیم سعدی و حافظ را بسازیم.اما بخشی دیگر را تکنیکها و آموزشها تشکیل می دهد.:

سردبیر نشریه رشد زبان و ادب فارسی اضافه می کند:" روزنامه نگاران باید دایما در معرض آموزش باشند.در عرصه مطبوعات ما آموزش کمرنگ است.مجال تبادل تجربه در مطبوعات وجود ندارد ضمن اینکه آثار قلم بدستان مطبوعات بصورت جدی مورد نقد قرار نمی گیرد .

می گویند افلاطون صفحه اول کتاب جمهوریت خود را 130 بار پاکنویس کرد. اندیشه و نوشتن عرق ریزی روح انسان است.هنر ره آورد عرق ریزی درون انسان و کاویدن گاهی در جزیی ترین قضایا است. اما لازم است گاهی نوشته هایتان را هم دور بریزید.من از چهره های بزرگ شنیدم که بعد از چاپ و توزیع اولین کتابشان که با ذوق و شوق و ولع بسیار منتشر کردند چندی بعد بدنبال جمع آوری آن بودند چون خود را در پله بالاتری از نردبان اندیشیدن می دیدند."

دکتر سنگری در خاتمه متذکر می شود:" باید فرصتهای خوانندگان خود را پاس بداریم.متاسفانه برخی از نشریات مطالب بی محتوای خود را با با تیترها و سوتیترهای گمراه کننده به مخاطب تحمیل می کنند.نهاد و سازمانی هم وجود ندارد که بر این مسایل نظارت و یا مدیریتی را اعمال کند که جدیدترین شیوه های آموزش مطبوعاتی در آن جای بگیرد."

 

نظرات و پیشنهادات [2]

جواد صبوحی


 
   
a

a

aa

.

 

Copyright 2005-2006 ParenThesis  By Javad Sabouhi - Powered By BLOGSKY.COM - Design & Code By Ali Erfanian          

d